2024-05-03
12 satriecošu pludmaļu, par kuru eksistenci jūs pat nenojautāt. 1. daļa
Saule, sērfošana un smiltis visos varavīksnes toņos!
Balto smilšu pludmales
Tātad, jūs noteikti esat dzirdējuši par baltajām smilšu pludmalēm (piemēram, Maldivās, Fidži, vai par vispazīstamāko — Hyams Beach Austrālijā), bet vai jūs zināt, no kurienes tās nāk? Izrādās, ka baltais smiltis ir sīkas koralļu daļiņas, sajauktas ar jūras aļģēm un citiem savienojumiem, kurus zivis nesagremo gremošanas procesā. Tas var būt arī kvarcs.
Rozā smilšu pludmales
Patiesībā pasaulē ir diezgan daudz rozā pludmaļu, par kurām jūs nekad neesat dzirdējuši. Rozā smiltis rodas no īpaša veida foraminifera, kas dzīvo sīkos sarkanīgi rozā čaumalās. Kad tās mirst, čaumalas paliek. Galu galā vējš tās saplosa vai sajauc ar citām akmeņu vai čaumalu daļiņām.
Jūras čaumalu pludmales
Tādas pludmales kā Shell Austrālijā vai Saint-Barthélemy, Jeffreys Bay Dienvidāfrikā un Sanibel sala Floridā, krasta līnija pilnībā sastāv no čaumalām. Virsotnes ģeogrāfiskais izvietojums nodrošina, ka čaumalas šeit tiek vāktas burtiski no visur.
Sarkano smilšu pludmales
Kad vulkāniskā akmens un lieli dzelzs krājumi saskaras ar okeāna erozijas spēku, rodas sarkano smilšu pludmales. Pasaulē ir trīs galvenās šādas pludmales: Kokkini Beach Grieķijā, Kaīhalulu Havaju salās un vēl viena Galapagosa salas.
Oranžā smilšu pludmales
Lai gan tas notiek reti, tas tomēr notiek. Smiltis ar augstu dzelzs saturu, bet bez vulkānisko iežu piemaisījumiem, iegūst oranžu krāsu. Ramla Bay krasts Maltas salās ir spilgti oranžā krāsā.
Stikla pludmales
Vai drīzāk, pludmale. Šī neticamā vieta Fort Bragg (Kalifornijā) kādreiz bija tuvējā pilsētas atkritumu izgāztuve. 60. gados pilsētas pārvalde uzsāka vairākas vides programmas pludmales attīrīšanai un atjaunošanai. Zem visiem atkritumiem un gružiem viņi atklāja pulētu jūras stikla pludmali.